Trött, trött, trött

23 Apr

Jobba, jobba mer, fixa dokument för visumansökan, fixa deklarationen, planera weekendresa, boka hotell, jobba lite till, hämta och lämna, fler vaccinationer, fler läkarbesök, och så lite jobb till, laga mat, diska, plocka undan, läxläsning…och städa borde jag verkligen.

Men jag är så otroligt trött. Det har gått i ett sen vi kom tillbaka från påsklovet. Plus att jag sovit dåligt för att dottern har växtvärk och vaknar mitt i natten och gråter.

Ibland känns det som om jag bara rusar runt och får sämre och sämre koll på vad som egentligen måste göras, och grejen är att allt av det ovanstående faktiskt måste göras! Men städningen kan jag ju vänta med till i helgen.

Jag är gråtfärdigt trött. Verkligen.

Det här med bloggandet ger jag katten i just nu.

7 svar till “Trött, trött, trött”

  1. Haydee torsdag, 23 april , 2009 den 8:10 f m #

    Det låter ingen kul, det där med dottern. Hoppas att det blir bättre snart! Både för henne och för dig!!

    Ta hand om dig!!!

  2. annieverse torsdag, 23 april , 2009 den 9:46 f m #

    Haydee: det brukar komma i omgångar, växtvärken. Hon kan vara ”besvärsfri” i månader, sen är det plötsligt en vecka då hon har väldigt ont. Tur att Alvedon hjälper hyfsat, i alla fall.

  3. Victoria torsdag, 23 april , 2009 den 11:19 f m #

    Hoppas att det känns bättre snart! Städ och disk får vackert vänta tycker jag, det viktigaste är att du mår bra! Kram.

  4. Brysselkakan torsdag, 23 april , 2009 den 12:08 e m #

    Testa någon form av linement! Det blir varmt och har hjälpt bra när våra barn haft svår växtvärk. Även att linda elstisk binda runt kan lindra.

    Ta hand om dig… vet hur det känns! Hade samma ”symptom” härom veckan, bättre nu.

  5. Gunilla torsdag, 23 april , 2009 den 12:56 e m #

    Ja, skit i bloggen! Öppna korsdrag hemma och låt dammet blåsa ut. Frisk luft får du på köpet.
    Mat kan du handla på nån pizzeria?
    Välj dina strider!
    Och avsätt tid för dig själv. Ett bad? En bok? En halvtimme i absolut frid… Tanka lugn.
    Inget springer ifrån dig. Ta det du måste och skit i resten ftf. Du behöver inte vara perfekt

  6. Peter Harold torsdag, 23 april , 2009 den 1:52 e m #

    Shit! Deklarationen!!!! *panik*

    Ja, vila upp dig. Jag känner mig själv som en nackad höna av och till numera. Närminnet är totalt raderat. Och ibland känner jag mig som en nackad höna av och till numera….
    😉

  7. annieverse torsdag, 23 april , 2009 den 5:50 e m #

    Victoria: diskar undan gör jag (kan inte låta blil…) men dammsugningen får vänta till en annan gång 😉

    Brysselkakan: ah! Liniment! Tack för tipset! Hoppas du själv är på rätt väg…

    Gunilla: tack för den peppningen 🙂 Jag gillade speciellt tipset om pizzeria! (mums!!)
    Tyvärr är jag uppfostrad till att vara en duktig flicka, men jag jobbar hårt på att förändra mig lite 😉

    Peter *asg* ta hand om dig och närminnet 😉

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: